Menü Kapat

Autodesk Inventor Uygulama Seçenekleri 7-Montaj (Application Options 7-Assemble)

Montajlarla çalışmaya ilişkin tercihleri ​​ayarlar.

Defer update (Güncellemeyi Ertele)

Bileşenleri düzenlediğinizde montajların güncelleme tercihi ayarlanır. Güncellemeyi Ertele Montaj kısıtlamaları (constraints), Bağlantılar (Joints), iMates ve Uyarlanabilir bileşenler (Adaptive components) için geçerlidir. Yeni kısıtlamalar eklemekle yeni eklemler eklemek arasında küçük bir davranış farkı vardır. Eklem (Joint) eklediğinizde bileşenler olması gereken konumuna taşınır. Ancak kısıtlama(constraints) eklediğinizde, bir güncelleme yapılana veya bileşen sürüklenene veya hareket ettirilene kadar bileşenler konumlarına taşınmayacaktır. Grafik ekranındaki güncellemeler bu ayardan bağımsız olarak gerçekleşir. Bu cümleyi şu sekilde özetleyebiliriz Eğer Defer Update seçenegini secerseniz Inventor de montajda yapılan veya bileşenlerde yapılan fiziksel bir degişim grafik ekrana yansımaz. Güncellemeyi görmek için ya bileşeni mause ile oynatırsınız veya Inventorun Update butonuna basarak güncellemeyi sağlayabilirsiniz.

Delete component pattern sources

Bu seçenek Pattern Unsurunu sildiğinizde pattern yapılan bileşenin silinip silinmeyeceğini ayarlar. Eğer seçerseniz montajda bir pattern işlemini sildiğinizde pattern de kullanılan bileşeni siler. Eğer seçili değil ise o zaman pattern unsurunu sildiğinizde pattern edilen bileşen silinmez.

Enable relationship redundancy analysis

Bu kutu işaretlendiğinde Inventor, gereksiz ilişkileri kontrol eden ve tüm bileşen serbestlik derecelerini analiz eden ikincil bir analiz gerçekleştirir.

Features are initially adaptive

Yeni oluşturulan parça Unsurlarının otomatik olarak uyarlanabilir(Adaptive) hale getirilip getirilmediğini kontrol eder. Onay kutusu varsayılan olarak seçili değildir.

Section all parts

Bu seçenek varsayılan olarak seçili değildir. Parçaların bir montajda kesit alma işlemi esnasında kesitlere ayrılıp ayrılmadığını kontrol eder.

Use last occurrence for component placement

Bir montaja yerleştirilen bileşenlerin, bileşenin tarayıcıdaki son oluşumuyla aynı oryantasyonu miras alıp almayacağını kontrol eder.

Relationship audio notification

Montaj esnasında kullanılan constrain komutu ile yapılan işlemlerde cıkan secin açıp kapama işlemini gerçekleştirir.

Display component names after relationship names

Inventor de bileşen adlarının Browser (tarayıcı) da montaj ilişkilerinde bilgilendir amaçlı yazılmasının kontrolü sağlanır.

Display component names active

Display component names passive

Place and ground first component at origin

bu seçenek seçildiginde montaj içine Place komutu ile ilk getirilen bileşen merkeze konumlandırılır ve aynı zamanda grounded yapılarak sabitlenir

Not : Bu işleme her zaman parca yerleştirirken sağ tuş menüsünden erişim sağlayabilirsiniz

In-place features

bu seçenek bir montaj ortamında part unsuru oluşturuldugunda bu unsurun referansa göre nasıl davranması gerektiği kısıma ilgili ayarlamayı yapacaktır.

From/to extents (when possible)

Mate plane

Unsuru istenen boyutta oluşturur ve düzlemle eşleştirir ancak uyarlamasına(Adaptive) izin vermez.

Adaptive

Üzerinde oluşturulduğu düzlem değiştiğinde yerinde unsurun boyutunu veya konumunu otomatik olarak uyarlar. Parçayı ve unsurun adaptive olmasını sağlar.

Posted in Inventor

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir