Menü Kapat

Autodesk Vault için SQL Yönetim Görevleri

Varsayılan SQL Server Yönetici Hesabı ve Şifresi

Microsoft SQL Server, SA adlı varsayılan bir yönetici hesabı oluşturur. Bu hesap, sistem tablolarının sahipliğinin yanı sıra tam yönetici ayrıcalıklarına sahiptir. Vault, SQL Server’ı kurduğunda SA hesabını bu varsayılan parolayla yapılandırır. SA hesabı parolasını değiştirmediğiniz sürece, ADMS Konsolu parola gerektiren komutlar için parola girmenizi gerektirmez.

Bir hesap parolası değiştirilirse, kasa eklemek gibi, bunu gerektiren belirli yönetim komutlarını gerçekleştirirken yeni parolayı girmeniz gerekir.

SA hesabının varsayılan parolası AutodeskVault@26200 dür.

Bir sistem yöneticisi, güvenlik nedenleriyle varsayılan SA parolasını değiştirebilir. Parola değiştirildikten sonra, bazı ADMS Konsol komutları, bu komutlar her yürütüldüğünde yöneticinin yeni parolayı girmesini gerektirir. Bu nedenle yeni parolanın güvenli bir yerde saklanması gerekir.

Autodesk Vault, SQL işlemleri için Vaultsys SQL kullanıcı hesabını da oluşturur. Bu parola SQL Server Management Studio kullanılarak değiştirilebilir. Bir sistem yöneticisi Vaultsys parolasını değiştirirse, ADMS Konsolunda depolanan parolayı güncellemelidir.

SQL 2012,2014,2016,2017,2019 yüklenmesi

Kullanacagınız Vault versiyonu ile uyumlu bir sql versiyonu yüklemeye dikkat edin

 1. Kurulum menüsünden Yeni SQL Server bağımsız kurulumu veya mevcut bir kuruluma özellikler ekleyerek kurulum işlemini başlatın.
 2. Kurulum işlemi gerekli tüm ön koşulları yükler ve kurulum öncesi kontrolleri çalıştırmaya başlar
 3. Kurulum Rolü sırasında, SQL Server Feature installation seçin ve İleri’ye tıklayın.
 4. Özellik Seçimi penceresinde, Database Engine Services’ni ve ortamın gerektirdiği tüm rolleri seçin. Bu noktada kurulum yerini de belirtebilirsiniz.
 5. Instance Configuration penceresinde Named instance’ı seçin ve adını AutodeskVault olarak girin. Not: SQL’i bu örnek adını kullanmadan kurarsanız, Autodesk Vault Sunucusu kurulumu, Microsoft SQL Express 2012’yi kullanarak AutodeskVault adlı kendi SQL Server örneğini oluşturur. AutodeskVault olarak adlandırılmamış herhangi bir SQL örneğini tanımaz. Bu şart 2023 versiyonu ile kalkmıştır.
 6. Sunucu Yapılandırması penceresinde Hizmet Hesapları sekmesini seçin
  • SQL Server Veritabanı Motoru için NT AUTHORITY\NETWORK SERVICE hesabını belirtin. Yerel sistem hesabı da kullanılabilir. Uzak konumlara yedekleme ve geri yükleme yapmayı planlıyorsanız, bir Etki Alanı Kullanıcı hesabı belirtin. Başlangıç Türünü Otomatik olarak ayarlayın.
 7. Database Engine Configuration penceresinde, Server Configuration Tab seçin ve aşağıdaki adımları gerçekleştirin
  • Karışık Mod kimlik doğrulamasını (Mixed Mode authentication) seçin ve SA parolasını ayarlayın. SA hesabı için varsayılan kurulum sırasında kullanılan varsayılan parola AutodeskVault@26200’dür.
  • Yerel yönetici hesabını ” local administrator account” (veya istediğiniz hesabı) SQL Server yöneticisi olarak ekleyin. Yalnızca bu iletişim kutusuna girilen Windows kullanıcıları, SQL sunucusunda oturum açarken tam haklara sahiptir. Diğer tüm Windows oturumları konuk hesapları olarak kabul edilir.

next butonunu tıklayarak yükleme işlemini gercekleştirebilirsiniz

sql server kuruluu tamamlandıktan sonra Autodesk Vault server yazılımının kurulumunu yapabilirsiniz. Vault setup pencereci AutodeskVault instansını otomatik olarak görecektir.

Bu yazıda Autodesk Vault yazılımının kullandıgı sql server instansının nasıl kuruldugu hakkında bilgi verildi. bu işlem eğer bir sql yazılımı server da mevcut ise o servara nasıl autodesk vault instansının eklenecegi ve express degilde standard versiyon bie sql üzerine Autodesk ault için gerekli olan intansın eklenmesini anlatmıştır

Autodesk vault varsayılan olarak sql otomatik olarak kuracaktır. o yüzden serverınızda herhangi bir sql yazılımı kurulu degil ise ve express dışında bir sql kurmuyacak iseniz bu işlemlere gerek olmayacaktır setup sql serverı otomatik olarak kuracaktır .

Kaynak Autodesk Knowedge sitesi

Posted in Vault

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir