Menü Kapat

Autodesk Vault Nedir

Vault Sunucu Yapısı

Vault veri yönetimi yazılımı, tasarım, mühendislik ve inşaat ekipleri için veri oluşturma, simülasyon ve dokümantasyon süreçlerini düzenlemeye, yönetmeye ve takip etmeye yardımcı olur.

Tüm dosyalarınızı düzenleyebilir ve kolay erişim için tek bir yerde tutabilirsiniz. Tüm dosya sürümleri korunur, böylece asla eski sürümleri yanlış yerleştirmez veya değiştirmezsiniz. Vault, bir dosyanın her bir sürümünü, tüm dosya bağımlılıklarıyla birlikte saklar ve siz üzerinde çalışırken size projenin canlı bir geçmişini verir. Vault ayrıca hızlı arama ve alma için dosya özelliklerini de saklar.

Bir tasarım ekibinde, tüm dosyalar ve ilişkili veriler sunucuda depolanır, böylece tüm kullanıcılar bilgilere ve geçmişine erişebilir. Bir ekibin her üyesinin benzersiz bir oturum açma adı ve parolası olmalıdır. Ekip üyeleri, birden fazla üyenin aynı dosyayı aynı anda düzenlemesini önlemek için dosyaları teslim alır. Bir dosya Vaultya geri döndürüldüğünde, ekip üyeleri Vaultdan en son sürümü almak için model dosyasının yerel kopyalarını yenileyebilir, böylece tasarım ekibinin tüm üyeleri birlikte çalışır.

Autodesk Vault iki ana bileşenden oluşur: bir istemci ve bir sunucu. Eklentiler, dosya sunucusu ve iş işlemcisi gibi ek bileşenler, uyumlu bir veri yönetimi ekosistemi oluşturmaya yardımcı olur.

Vault istemcisi, dosyaları içeri ve dışarı kontrol etme veya tasarımları kopyalama gibi belge yönetimi işlevlerini gerçekleştirmenize olanak tanır. Sunucu, tüm belgelerinizin ve tasarımlarınızın ana kopyalarını saklar. Tüm verilerinizi ortak, merkezi bir konumda depolayarak, tasarım ekibinizle bilgileri kolayca paylaşabilir ve yönetebilirsiniz. Bu merkezi konuma Vault denir. Vault istemcisini ilk başlattığınızda, verilerinizi yönetmeye başlamadan önce oturum açmak istediğiniz Kasa’yı seçmelisiniz.

Kasa, belgelerin ve dosyaların depolandığı ve yönetildiği bir havuzdur. İki temel bileşeni vardır: ilişkisel bir veritabanı ve bir dosya deposu.

İlişkisel veritabanı, dosyalar hakkında bilgi depolar. Veritabanında depolanan bilgiler, mevcut dosya durumunu, dosya düzenleme geçmişlerini ve dosya özelliği verilerini içerir.

  • Dosya bilgilerini bir veritabanında depolamak, dosya ilişkilerini ve geçmişlerini belgelemek için ölçeklenebilir, güvenli ve yüksek performanslı bir platform sağlar. Dosya bilgileri ve ilişkileri de aranabilir, sorgulanabilir ve raporlanabilir.
  • Dosya deposu, Vault sunucusunun Autodesk Vault tarafından yönetilen dosyaların fiziksel kopyalarını depoladığı klasörler hiyerarşisidir. Kasa, bir dosyanın her sürümünün bir kopyasını tutar ve bunları özel bir yapılandırmada dosya deposuna kaydeder. Dosya deposu kapalı bir sistem olarak kabul edilir. Dosya deposundaki dosyaları yeniden yapılandırmayın veya dosyalardan herhangi birini doğrudan dosya deposundan düzenlemeyin. Kasa sunucusu, kullanıcılara ortak çalışma ortamı sağlamak için veritabanını ve dosya deposunu kullanır.

Sunucu ve istemci uygulamaları için ayrı yazılım bileşenleri kurulur.

Vault Sunucu

Vault sunucusunu üç ana bileşen oluşturur: bir web sunucusu, bir veritabanı ve bir dosya deposu. Aşağıdaki şekil, bileşenlerin temel yapılandırmasını göstermektedir.

Vault Sunucu Yapısı
Vault Sunucu Yapısı

Veritabanı Sunucusu

Veritaba

Veritabanı sunucusu, veriler arasındaki tüm ilişkileri izler. İlgili bilgilerin nerede bulunacağına dair dizinler ve işaretçiler içeren bir kütüphane kartı kataloğu gibi davranır.

Varsayılan olarak, Autodesk veri yönetimi sunucusu Microsoft® SQL Server Express’i yükler. Microsoft SQL Server Express, Autodesk Data Management Server bileşenleri kurulduktan sonra herhangi bir zamanda yükseltilebilir.

File Store

Dosya deposu (File Store) ve veritabanı sunucusu birbiriyle çalışır. Veritabanı, dosyaların konumu için dizin bilgilerini sağlar. Dosya deposu, dosyaların bulunduğu sunucudaki güvenli konumdur.

Not: Dosya deposundaki bir dosyayı asla doğrudan taşımayın, silmeyin veya düzenlemeyin. Dosya deposunu yönetmek için Autodesk Data Management Server konsolunu kullanın.

Web Sunucusu (Web Service)

Autodesk Data Management Server, Windows Internet Information Services’ın (IIS) kurulu olmasını gerektirir.

Not: Sunucuyu barındıran bilgisayarda IIS kurulu değilse ve tek kullanıcılı bir kurulumdan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, Autodesk Vault sunucusunu kurmadan önce IIS’yi kurun.

Not: IIS kurulumunu tamamlamak için orijinal Microsoft Windows kurulum medyası gerekli olabilir.

Autodesk Vault sunucusu aslında istemciler ve sunucu arasındaki iletişimi Web hizmetleriyle yönetmek için hizmetleri kullanan bir Web uygulamasıdır. İstemciler ve sunucu arasındaki etkileşim, bir web tarayıcısının İnternet’teki bir siteyle iletişim kurma biçimine benzer. Web hizmetleri, varsayılan olarak Web sunucusu bağlantı noktası 80 üzerinden iletişim kuran standart HTTP yöntemlerini kullanır.

Proxy Sunucu

Bir proxy sunucusu, istemci bilgisayarların isteklerini diğer sunuculara iletir. Bazı ağlar, tüm istemci bilgisayarları tüm web hizmeti istekleri için bir proxy sunucusu kullanmaya zorlar.

Vault Proxy Server

Ağınız bir proxy sunucusu kullanıyorsa, onu bir ana bilgisayar adı kullanacak şekilde yapılandırabilir veya ana bilgisayar istemcilerinizin proxy sunucusunu atlayabilirsiniz. Not: Bir proxy sunucusunu yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için bkz. Kasayı bir Proxy Sunucusu Kullanacak Şekilde Yapılandırma.

Kasa İstemcileri

Kasa istemcisi, dosyalara erişmek ve kasa işlemlerini gerçekleştirmek için kasa sunucusuna bağlanan herhangi bir bağımsız uygulama veya entegre eklentidir. Bir örnek, Inventor eklentisidir. Inventor eklentisi kullanılarak bir kasaya veri eklendiğinde, eklenti montajlar, çizimler, sunumlar ve diğer dosyalar tarafından oluşturulan tüm karmaşık ilişkileri korur. Tek kasa ortamında bir kasa sunucusu ve bir veya daha fazla kasa istemcisi bulunur. Bir Vault kalın istemci, bir Vault ince istemci ve diğer uygulamalarla entegre olan Vault eklentileri vardır. Kullanıcılar ayrıca Vault Office istemcisini yükleme seçeneğine de sahiptir.

Vault Client

Tüm Vault yapısına göz atmak, kasaya herhangi bir dosya eklemek ve izin düzeyinize bağlı olarak diğer dosya tabanlı işlemlerin çoğunu gerçekleştirmek için bazen Vault Explorer istemcisi olarak anılan Vault kalın istemciyi kullanabilirsiniz. Ayrıca kasa bağımsız istemcisinde revizyon şemaları, numaralandırma şemaları yapılandırabilir, yaşam döngüsü davranışını tanımlayabilir, öğeleri ve değişiklik siparişlerini yönetebilir ve diğer yönetim görevlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yönetim için kullanılabilen özellikler, kullandığınız Vault Versiyon sürümüne bağlıdır.

Vault Thin Client

Vault Thin istemcisi, bir kasanın içeriğine göz atmanıza olanak tanır. Vault Office lisansınız varsa, kasaya dosya ekleme ve kasaya giriş ve çıkış dosyalarını kontrol etme gibi dosya yönetimi görevlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Autodesk Vault Professional kullanıcıları ayrıca Öğeleri (Item) ve malzeme listelerini (BOM’lar) gözden geçirebilir.

Vault Add-in Client

Eklenti istemcileri, bir üst uygulamanın ortamında temel kasa işlevleri sağlar. Eklentiler, bir kasaya dosya eklerken uygulamaya özel veri ilişkilerini korur.

Not: Kural olarak, belirli bir uygulama için tümleşik bir istemci mevcutsa, bu istemciyi kullanarak dosyaları yönetmek, derleme ilişkileri gibi veri bütünlüğünü sağlar. Mümkün olduğunda entegre istemciler kullanmanızı öneririz.

Autodesk ve Autodesk dışı tasarım uygulamaları için eklentiler mevcuttur. Kasa Eklentisini Hangi Uygulamalar Destekliyor? daha fazla bilgi için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.