Menü Kapat

Flanşlarda Facing Tipleri (ASME)

Flange Facing Types

Merhaba

Flanşlarda genelde karşımıza cıkan facing tipleri FF, RF, RTJ Ne anlama gelir. Bunları kısaca açıklayalım.

Flat Facing (FF)

Flat Face flanştır, Türkçe'ye çevirirsek düz yüz flanş olacaktır bunun anlamı çivata daire yüzeyi ile conta yüzeyi aynıdır. bu şu anlama gelir conta yüzeyi için farklı bir alan mevcut degildir, flanşın alın yüzeyi düz olarak yapılmıştır. Düz yüz flanşlar genellikle karşı flanşı veya bağlantı ekipmanı dökümden üretilmişse kullanılır. Bu flanşları RF flanşlarla kullanmamanız iyi olacaktır.

Flat Face Flange 2d

Flat Face Flange 3d

 

Raised Face (RF)

Bu tip facing'e sahip flanşlar proses tesislerinde en yaygın kullanılan flanş tipleridir. bu flanş tiplerine bu isim verilmesinin nedeni conta yüzeyinin çıvata darisesi yüzeyinin üzerinde kademe oluşturacak şekilde kaldırılmışdır.  Bir RF flanşının amacı daha küçük bir conta alanına daha fazla basınç vererek daha fazla basınç tutma kapasitesini arttırmaktır. Conta Çap ve yüksekliği, ASME B16.5'te tanımlanmıştır. Flanş basınç sınıfı ve çapı conta yüzeyinin yükseltilme uzunluğunu değiştirir ve belirler. örnek olarak 150 ve 300 basınç sınıflarında, yükseltilmiş yüzün yüksekliği yaklaşık 1,6 mm'dir.

Raised Face Flange 2d

Raised Face Flange 3d

 

 

Ring-Type Joint (RTJ)

Halka tipi conta flanşları genelde yüksek basınç (Basınç sınıf 600 ve daha yüksek)  ve/veya yüksek sıcaklık (427 ° C ve üzeri) sistemler de kullanılır. Çelik conta yüzeyine halka yuvaları açılmıştır. flanş karşılık yüzeyine civatalarla bağlanırken bu yuvalara yine metal segman veya halkalar yerleştirilir. Bağlantı yapıldığında çivataların sıkılması ile metal segmanlar yuvaya oturur ve seklini alarak sızdırmazlığı sağlar.

Ring-type joint Face Flange 2d

Ring-type joint Face Flange 3d

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir