Menü Kapat

Sonlu elemanlar yazılımlarında Solid Element (tetrahedral)

Autodesk Nastran in Cad yazılımında katı element olarak tetrahedral (4 yüzlü eleman anlamına gelir) eleman tipi kullanılabilir bu elemanın 2 tipi vardır. Doğrusal ve Parabolik' tir. Lineer eleman 4 Node yani düğüm noktasına sahiptir. Parabolic elemanlar ise 10 düğüm noktası barındırır.

Natran in cad solid element – Lineer element
Natran in cad solid element-Parabolic

burada kullanılan Gelemannın düğüm noktalarını göstermektedir Lineer elemanda bulunan G1 düğüm noktasına kordinat sistemini yerleştirirsek G!-G2 vektörü bize elemanın x eksenini gösterir, Bu eksene dikey olan y ekseni G1-G2-G3 düğüm noktalarından gecen düzlemde oluşur ve elemanın z ekseni xy düzlemine dikeydir.

tetrahedral elemanda lineer tip 4 düğüm noktasına sahiptir ve daha rijit bir yapıdır parabolic eleman ise 10 düğüm noktasına sahiptir ve ara düğüm noktaları ile daha elastik bir yapıdadır. Katı elemanlar da bulunan düğüm noktaları dönme yönünde serbestlikleri yoktur yani moment ve tork uygulandıgında bu düğüm noktalarında oluşan sonuçlar 0 veya boş bir değer alır. bu yüzden katı yani solid eleman ile mesh uygulanan bir katıda mesh yüzüne veya düğüm noktasına değil meshin bağlı oldugu katı yüz alanına uygulanmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir