Menü Kapat

Autodesk Vault Pro İkonların ve Mesajların Açıklaması

Merhaba

Autodesk Vault Yazılımında dosyanın durumları hakkında bilgiler veren sembollerin anlamlarını bu yazımızda açıklayalım. Tabii bu konuyu yazmadan önce Bu ikonların anlamlarını anlatırken bir çok yerde kullanacağım iki tabir olacaktır bunlar “Check In” ve “Check Out” işlemleridir. Bunları kısaca şöyle açıklayabiliriz.

Check Out: Bu işlem Serverdan dosya çekilirken kullanılan tabirdir. eğer dosya check out alınmış ise Dosya değişim için bilgisayara çekilmiştir ve dosya sunucu tarafında diğer kullanıcılara kapatılmıştır.

Check In: Bu işlem Check Out yapılan dosyalara uygulanabilir ve Check out olarak alınmış ve düzenlenmiş dosyanızı sunucuya gönderir ve Sunucu tarafında dosyanızın yeni versiyonunu güncel versiyona çevirir (Versiyon artar). dosya diğer kullanıcıların kullanımına açılır.

Undo Check Out: Bu işlem de ise check out ile alınan dosya da yapılan düzenlemeleri sunucuya göndermek istemeyip değişimin iptalini sağlar. sunucu tarafında versiyon artmayacak ve dosya diğer kullanıcıların kullanımına açılacaktır.

Vault Sunucu: Vault yazılımında dosyaların tutulduğu server

Autodesk Vault Workgroup and Vault Professional Fontların Anlamları

Font Açıklama
Siyah/Normal Dosya “Check out” değil.
Mavi/Koyu Dosya sizde “Check out” tadır.

Not: Check out olan dosya değişmiş ise ve kayıt edilmemiş ise dosyanın yanında yıldız işareti gösterilir. (örn. Fork-Damper.dwg*).

Gri/Italik/üzeri çizik Dosya başka birinde tarafından Check Out yapılmıştır.

Autodesk Vault Workgroup and Vault Professional İconlarının Anlamları

İcon Açıklama ve yapılması gerekenler
Eğer ikon yoksa dosya Vault sunucusundadır. fakat bilgisayarınızda  yerel kopya yoktur.  Get/Checkout komutları ile bilgisayarınıza yerel kopya oluşturabilirsiniz.
 local copy ikon Dosya Vault sunucusundadır ve Check Out için uygundur.Dosyanın Vault sunucusunda bulunan son versiyon ve revizyonla aynısı bilgisayarınızın yerel kopyası mevcuttur.
 check out ikon Dosya sizde Check Out tur ve bilgisayarınızda ki versiyonla vault taki versiyon aynıdır. Öyleki bu şu anlama gelir bilgisayarınızdaki kopya en son versiyon ve revizyondur. Dosyanızı Check In komutu ile vault a geri gönderebilir veya Undo Checkout komutu ile değişimleri iptal ederk versiyon çoğaltmadan dosyayı vaulta iade edebilirsiniz.
 check out düzenlenmiş ikon Dosya sizin tarafınızdan Checkout yapılmıştır ve bilgisayarınızdaki yerel kopya  değişmiştir. Yani yerel kopyanız vault sunucunda bulunan kopyadan daha yenidir. Bu şu anlama gelir Dosyayı check out yaptıktan sonra değişmişsiniz ve Check in ile geri göndermemişsiniz.
 check out son versiyon degil ikon Dosyanın bilgisayarınızda ki yerel kopyası yayınlanan son revizyondur. Ama bu dosya son revizyonun son versiyonu değildir.
 check out sunucuda degil ikon Dosya Vault’ta değildir. Dosyayı Checkin komutunu kullanarak vault’a ekleyebilirsiniz.
 check out gecmis revizyonl ikon Bilgisayarınızda bulunan yerel kopya vault’a bulunan son revizyonun  geçmiş revizyonlarından biridir.
 check out uyumsuz versiyon ikon Dosyanın yerel kopyası ile vault’ta bulunan en son versiyon dosya uyuşmamaktadır. Workspace sync komutunu kullanarak dosyanın güncellemesini yapın. Eğer inventor içinden yapılacak is vault browser üzerinden Refresh file komutu ile vault versiyonu bilgisayarınıza getirebilirsiniz.
  Dosya kilitlenmiştir değişime kapalıdır. Yerel kopya günceldir.
  Dosya kilitlenmiştir değişime kapalıdır. Yerel kopya güncel değildir.
 check out info ikon Beklenmeyen bir sonuç oluşmuştur daha fazla bilgi için iconun üzerinde çıkan bilgilendirme mesajını okuyun.
 check out m ikon Dosya vaulttadır ve checkout içn uygundur. Ama bilgisayarınızda bulunan yerel kopya vaultta bulunan versiyondan daha yenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir