Menü Kapat

Vault Professional Web Arayüzünden Baglantı Yapmak

Merhabalar bu yazımızda Autodesk Vault yazılımında dosyalarımızı ve dosya özelliklerini Web browser üzerinden nasıl görebilecegimizi anlatmaya çalışacagım ben bu yazımda Autodesk Vault Pro 2014 versiyonu üzerinden bilgi verecegim bu uygulama 2014 ve eski versiyonların hepsi için geçerlidir.

Öncelikle bir Web Browser açalım ve server a baglanabilmek için adres çubuguna

ServerAdı/AutodeskDM/Webclient yazalım burada “ServerAdı” yazan yere Vault Explorer ile baglantı yaparken kullanılan Server name yazılmalıdır.

 

Autodesk Web Browser Penceresi
Autodesk Web Browser Penceresi

Bu Web browser penceresinde bulunan alanlara gerekli bilgileri girelim. Eğer Vault yazılımda kullanıcı olarak Windows hesabımız aynı zamanda vault kullanıcısı olarak tanıtılmış ise alt kısımda bulunan Windows Authentication seçenegini seçmemiz gerekli bu secenegi secersek kullanıcı adı ve şifre kutucuguna bir bilgi girmenize gerek yoktur Çünkü Sizin Windows Kullanıcı hesabınız üzerinden vault servera giriş yapacaktır.

Eğer Vault Office lisansımız yoksa Read Only çekini işaretlememiz gereklidir. Dosyalara Webbrowserdan salt okunur olarak erişebilirsiniz.

Autodesk Vault Webbrowser ekranı (Item)
Autodesk Vault Webbrowser ekranı (Item)

giriş yaptıgımızda “Autodesk Vault Webbrowser ekranı (Item)”  resiminde görülen ekran gelecektir. Autodesk VaultWebbrowser ilk giriş ekranı olan Item penceresi açılır. Dosyalara ulaşabilmek için

Files Dügmesi butonunu tıklayın

Vault Penceresinde Sol yan bölümde klasör hiyerarşisi bulunacaktır bu kısımdan klasörlerinide aradıgınız dosyalara ulaşabilirsiniz. bu kısımda bulunan Top ve Up komutları vardır

Top tıklarsanız ana pencereye dönecektir Up tıklanırsa bir üst klasöre geçiş yapılır.

Not: Eğer dosyalarınızı göremiyorsanız Vault web browser da sağ üst köşede Configure Butonunu tıklayıp açılan sayfada Item and files Display Settings kısmında Change butonuna basıp Show files işaretleyin   Show only  released Revision seçeneginin işaretini kaldırın ve Ok basın artık yayınlanmamış dosyalarıda görebileceksiniz. Burda kullanılan yayınlama ve revizyon hakkında daha sonraki yazılarımızda bilgilendirme yapacagız.

Show Files Ayarları
Show Files Ayarları

İstediginiz Klasöre ulaştıgınızda klasör içinde bulunan dosyaları pencerenizde liste halinde ulaşabilirsiniz

Autodesk Web browser Dosyalar
Autodesk Web browser Dosyalar

Eğer dosyanızın klasör olarak yerini hatırlamıyorsanız arama kutusuna dosyanızla ilgili bir değer girmeniz yeterli olacaktır. Vault dosyalarınızın özelliklerine(Properties, İproperties) bakarak arama yapacaktır. örnegin dosya isminde veya iproperties özelliklerinde veya dosyanın özelliklerinde (dosya oluşturma, değiştirme tarihleri gibi ) arama yapabilirsiniz. veya Advantage Search tıklayarak arama kriterlerini çağaltabilirsiniz.

Advantage Search ve Webbrowser ın özelleştirilmesi hakkında daha detaylı bilgiyi başka bir yazımızda sizinle paylaşacağız

Autodesk Vault Professional yazılımında kullanılan webbrowser arayüzünün bir diger kullanım şekli Thin client bir sonraki yazımızda anlatacagız Thin client sadece 2014 ve Vault server 2015 versiyonlar da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir