Menü Kapat

Autodesk Vault Kullanıcı Oluşturma

Yeni Kullanıcı

Autodesk Vaullt yazılımını şirketinizde ki herhangi birinin kullanabilmesi için o kişiye ait mutlaka bir kullanıcı oluşturmamız gerekmektedir. Bu kullanıcıyı oluşturma aşamasında o kullanıcının yetkilerini ve bağlanabileceği kasaları seçebileceğiz.
Kullanıcı oluşturmasını aşağıdaki adımları takip ederer yapabilirsiniz.
1. Autodesk Vault Explorer açınız ve kendi hesabınızla bağlanınız. Eğer sizi hesabınızın kullanıcı oluşturmaya yetkisi yoksa yönetici hesabı ile bağlanınız
2. Autodesk Vault Explorer penceresinde menülerde Tools>Administration>Global tıklayınız

Autodesk Vault Tools Administration Global Settings
Autodesk Vault Tools Administration Global Settings

3. Açılan Global settings penceresinde security tabında users butonunu tıklayın
4. Bize burada kullanıcı hesapları görünecektir. Burda new butonuna basarak yeni kullanıcılar  penceresi açılır.

Kullanıcılar Penceresi
Kullanıcılar Penceresi

Yeni kullanıcı penceresinde ad-soyadınızı, şifrenizi,email adres bilgilerini giriniz ve kullanıcı adını yazınız, bu kullanıcı adı sizin vault tarafında tanınan isminizdir.

Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı

bu bilgileri girdikten sonra kullanıcının yetklerini belirlememiz gereklidir. bunun için roles butonuna tıklayın ve açılan pencerede kişi için yetki ataması yapın. Aşağıda resimde Vault Professional yetki penceresi görebilirsiniz. Vault yetkilendirme seçenekleri vault versiyonuna göre değişecektir.

Roles: vault ortamında dosyalar üzerinde işlemleririn sınırlamaları ve yetkilendirmeleri yapıllır. bu yetkiler hakkında bilgi almak isterseniz Tıklayın…

Vaults: Autodesk Vault yazılımı datalarınızı ayrı kasalarda tutabilir. ve bu kasalara yetkilendirmeler yapılır. Vault yazılımı kurulumda default olarak Vault kasası oluşturur. siz görevlerine göre veya depolama amacınıza göre kasalar oluşturabilirsiniz. bu buton ile kullanıcılara ulaşabilecegi kasalar seçilir.

Groups: Groups butonu windows kullanıcı hesaplarına verilen yetkilendirmeler gibi çalışmaktadır. yani bir kişiye verilecek yetkiler sınırlandırmalar tek tek seçilerek degil bir grup seçilerek verilebilir böylece her kullanıcı için tek tek role atamamıza veya vault seçmemize gerek olmaz. kullanıcı için seçile gruba hangi yetkiler verilmiş ise o yetkiler o kullanıcı için de gecerli olacaktır.

Enable User işaretlemeyi unutmayın bu seçenegi kaldırırsanız kullanıcı pasif olacaktır.

ok butonuna bastıgımızda yeni kullanıcı oluşmuş olacaktır. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir