Menü Kapat

Autocad Plant 2015 Extention 1 Yayınlandı (1.Bölüm)

Bu yazımızda Autocad Plant 2015 Extention 1 ile yeni gelen özelliklerin önemlilerini  açıklamaya çalışaçagız.

Autodesk  Autocad Plant 2015 yazılımı için geliştirmiş oldugu Autocad Plant Extention 1 i yayınladı. Bu eklentiye Subcription Center dan indirebilir ve kurabilirsiniz. Ekentinin getirmiş oldugu yenilikler Isometrik dwg ve Vault entegrasyonunda yenilikler ve geliştirmelerdir. Autodesk te Extention bir sonraki versiyon da ne tür yeniliklerin gelecegi ipuçlarını da  içerir. Bu eklenti de gelen özellikler geliştirilerek bir sonraki versiyonda da kullanıma sunulacaktır.

Autocad Plant 2015 Extention 1 , Autocad Plant 2015 ile uyumluguna baktıgımızda bir projenizi Autocad Plant 2015 Extention 1 yuklu bilgisayarda açtıgınızda herhangi bir yükseltme veya migrate olayı yapılmaz ve Autocad Plant 2015 calışan başka bir bilgisayarda kullanılabilir. fakat eğer dosyalarınızı Autocad Plant 2015 Extention 1 de açarken verileriniz vault üzerinde ve bir kez check in yaptıgınızda artık Autocad Plant 2015 kullanamayabilirsiniz.

Gelen yeniliklere başlıklar halinde bakarsak

 

İyileştirilen İsometrik DWG sitilleri ve yetenekleri

Isometrik sitillere baktıgımızda ayarları yapacagımız sayfalar uzmanlık bilgisi istemeyecek kadar sadeceştirmeler yapılmış ve ayarlar daha görsel seçimli hale getirilmiş.

Autocad Plant 2015 extention 1 isometric stil ayarları genel görünüm
Autocad Plant 2015 extention 1 isometric stil ayarları genel görünüm
  •  Oluşan isometrik dwg dosyalarının isimlendirmesinde sitillerinde geliştirme yapılmış artık dosya isimlerinin oluşmasında sadece line number baglı degil bircok değişikene baglı olarak oluşmasını sağlayabiliriz. Örnek olarak Linenumber+Area+Spec vb… ve hatta pipe line group’a özellik olarak eklenen değişkenleride secebilirsiniz 🙂
Autocad Plant 2015 extention 1 Isometric DWG Dosya Adı sitili oluşturma
Autocad Plant 2015 extention 1 Isometric DWG Dosya Adı sitili oluşturma
  • Default Settigns: bu alanda secenekler artırılmış. artık isometrik dwg lerde ölçü text ve sembol scalası için edit Title block sayfasını kullanmamıza gerek kalmadan burdan direk birim scale ve olcü stil ayarlarını değişmemiz için seçenekler eklenmiş. Bu kısıma eklenen en güzel özelliklerden biri direk ölçülendirmenin imperial veya metrik olmasını bile değişebiliyoruz.

    Autocad Plant 2015 extention 1 default settings
    Autocad Plant 2015 extention 1 default settings
  • Annotate baktıgımızda seçimler daha görselleştirilip ve ayarlaması kolaylaştırılmıştır.
xtention 1 iso Annotate penceresi
isometric settings  Annotate penceresi
  • Dimension penceresine bakarsak bu kısımda yeni olarak normalde oluşan ölçülerde ve yazılarda kullanılan tazı boyutları ve scalasını artık edit title block içinden değil dirk burada değer olarak giriş yaptıgımızda yazı ve ölçülerde scale değerlerini girebilecegiz ayrıca offset degerlerini ayarlamak için ayarlama yapabilecegimiz seçenekler gelmiştir.
Autocad Plant 2015 extention 1 iso dimension penceresi
Autocad Plant 2015 extention 1 iso dimension penceresi

Bu pencere yeniden tasarlanmış bu kısımda bulunan diğer bazı ayarlar theme adlı yeni bir başlık oluşturulup bu kısıma aktarılmıştır

Text: olçüendirmede kullanılan text stillerinin yazı yüksekligi ölçüsünü ayarlama seçenegi getirilmiştir. bildiginiz gibi bunu templatten ayarlamak gerekiyordu. Bu kutuda yazan deger metrik isometrikler için  AdskIsoMetric yazı stili inç için AdskIsoImperial  yazı stili yazı yüksekligidir.

Offset Distance:   offset distance ile ölçününü çizgilerden uzaklığı ayarlanır. (ilk ölçü çizgisi)

Stacking Distance:  iki ölçü cizgisi arası mesafeyi ayarlar. Offset ile Stackin Distance arasında ki fark resimde anlatılmıştır.

 

Autocad Plant 2015 dimension offset
Autocad Plant 2015 dimension offset

 Insulation: izalasyon cizgilerinin ötelenerek çizilmesi ve ölçülendirmesi yapılır

Autocad Plant 2015 extention 1 isometrik izalasyon cizgisi
Autocad Plant 2015 extention 1 isometrik izalasyon cizgisi

Themes Bu başlık altında iso stilde temaların ayarlanmasını yapmamızı sağlamışlardır. Bu kısımda bir varsayılan tema ve adlandırılmış temalar mevcuttur. (Small Bore Piping, Fitting to Fitting, Existing Piping, vb..) Adlandırılmış temalar varsayılan tema özelliklerini yok sayıp bu temalarda tanımlanmış özellikler için bu temada tanımlanan davranışları yapacaktır.

Autocad Plant 2015 extention 1 Thema
Autocad Plant 2015 extention 1 Thema

 Autocad Plant 2015 Extention 1 yazılımının Vault  için yapmış oldugu geliştirme ve yenilikleri  yazımızın 2. kısımda anlatacağım Şimdilik bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir